Дитяча книжка про гроші, яку варто прочитати кожному дорослому

Напередодні дня Святого Миколая я зайшов у книгарню за купівлею книги в подарунок. Книги в подарунок я не купив, але вийшов з магазину з книгою для восьмирічного Іванка «Таємниче життя грошей: дитячий путівник світом готівки» від видавництва «Віват».

Дискусія

Цей перекладний твір (з англійської) перетворив вечірнє читання в «дискусійний клуб». Зазвичай ввечері ми прочитуємо по 10-20 сторінок, але цей «дитячий путівник» містить таку силу – силенну прикладів та питань для осмислення, що через кожні кілька абзаців ми починаємо обговорення.

Не можна ж просто прочитати і не подискутувати навколо ситуації «А якби в один день на всій Землі зникли всі підприємці!», «Якби ніхто не платив податки» чи «Чому пожежник заробляє менше спортсмена?».

«А якби в один день на всій Землі зникли всі підприємці?»

«Якби ніхто не платив податки?»

«Чому пожежник заробляє менше спортсмена?»

Гроші

«Таємне життя грошей» містить багато відповідей на дуже складні питання: чому потрібні гроші? А чи можна без них обійтися? Що таке інфляція і добре це чи погано? Чому потрібно заощаджувати і як це робити? Як вберегтися від шахрайства? При цьому жодне речення не є цитатою «нудної академічної книжки» – все написано мовою зрозумілою для дитини.  В нашому випадку, коли сину 8 років, доводиться деякі приклади наводити додатково і роз’яснювати ще більше. Але це лише в задоволення – адже тут і татко може покреативити та навести приклади з проекцією на сім’ю.

Хочеться подякувати автору за те, що вона через всю книгу провела дві ідеї: «бажань» та «зайнятості».

Бажання

В університеті, нас вчили того, що «економіка – це наука про те, як задовольнити необмежені людські бажання в умовах обмеженості ресурсів» (будь в цій книжці хоч одне таке визначення – дитина б її не захотіла читати далі). Але  «Таємне життя грошей» неодноразово каже дитині: «Маєш бажання – це чудово! А ти його виміряв? Ти оцінив чого воно тобі вартує? А ти оцінив альтернативу? А ти склав пріоритети у своїх бажання? А ти склав план того, як наблизити це бажання?» І що цікаво – не лише ставить питання – але пояснює те, як знайти відповідь на нього!

Маєш бажання – це чудово! А ти його виміряв? Ти оцінив чого воно тобі вартує? А ти оцінив альтернативу? А ти склав пріоритети у своїх бажання? А ти склав план того, як наблизити це бажання?

Підприємець чи працівник

На відміну від Канади (рідна країна авторки), Україна лише останніми роками почала пропагувати розвиток бізнес-навичок в дітей. І незважаючи на різницю в бізнес-середовищі, наведені приклади того, чим відрізняється найнятий працівник чи бізнесмен; як дитина може започаткувати свій бізнес можуть стати базою для розуміння дитиною суті цих непростих понять.

Кредити і життя в борг

Розділ «Оце пластикове життя: як кредитні картки доводять нас до зубожіння та безсоння, заохочуючи витрачатися на різні витребеньки» варто читати всією родиною!

Як розказати дітям про гроші

Те засилання реклами кредитів, яке ми маємо сьогодні просто вражає. Але  в «дитячому путівнику світом готівки» простою мовою, яку зрозуміє не те, що дитина, але й дорослий, який щомісяця «бере кредити через інтернет», розказано про ризики легкодоступних кредитів; про те, як швидко їх можна отримати і дуже довго та важко віддавати. При цьому наведено пояснення та приклади «розумних кредитів» і дуже влучно показано зв’язок між емоціями та витратами, адже «ми не хочемо здаватися біднішими за інших» чи «ми радіємо / нудьгуємо і тому купуємо»…

Волонтерство та благодійність

Вперше в подібній літературі, я побачив окремий великий розділ про благодійність. В Україні, в силу війни з Московією, почала формуватися своя культура благодійності та підтримки різних громадських ініціатив. Але, незважаючи на різні передумови благодійництва в Україні та Канаді, «Таємне життя грошей» каже дитині: «Збирання коштів. Робота волонтером. Благодійність. Поєднай це все докупи – і ти зробиш світ кращим».

Інвестиції

На превеликий жаль в Україні фондового ринку майже немає, а з сотнею доларів рахунок в американського брокера відкрити можеш, але нічого на ньому не зробиш. З огляду на свою культуру, авторка розказує про види інвестицій, «ведмежий» та «бичий» ринок і закликає до інвестування. Можливо, це і на краще, що наш маленький читач може в такий спосіб дізнатися про ті базові поняття, яких не навчать у школі.

І трішки (не)дьогтю

Враховуючи те, що ця книга є перекладом, деякі приклади можуть бути незрозумілі українському читачеві чи потребуватимуть окремого пояснення.  Але це будемо розцінювати як чергову можливість поспілкуватися з дітьми на тему того, що «не стільки того світу що у вікні».

Висновок

Вважаю, що «Таємне життя грошей» є не просто «дитячим путівником», а однією з сучасних базових книг, які варто прочитати кожному зі своєю дитиною.

Купити на сайті видавництва VIVAT

P.S. Дуже хотілося процитувати свого колегу, який полиставши книгу сказав: «Я хотів подарувати книгу доньці, але спочатку цей “дитячий путівник” має прочитати мама!»

About Іван Вишневський 15 Articles
Привіт. Мене звати Іван, я батько двох чарівних діточок. На цьому сайті Ви можете знайти мої поради з деяких фінансових питань, пов'язаних з вихованням дітей.

1 Comment

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.