Як домовитися про подарунки на Різдво

Непоодинока ситуація, коли бабусі та дідусі завалюють онуків подарунками. Досить часто це “вибиває з колії” батьків, які мали власні плани на кількість та вартість подарунків.

Бет Коблінер, авторка книги “Як виростити фінансового генія”, дає свої поради щодо того, як домовлятися зі своїми батьками.

Ситуація

У нас із чоловіком двоє дітей віком від трьох до п’яти. Кожного Різдва мої батьки обсипають їх такою кількістю дорогих подарунків, що ми думаємо орендувати шафку для зберігання. Ми з чоловіком достатньо добре заробляємо, але ми вчителі й не можемо дозволити собі подібні витрати. Справжня проблема тут філософського характеру. Я ціную щедрість батьків, але ми хочемо, щоб Різдво було простим. Ми хочемо, щоб наші діти отримали кілька ретельно підібраних подарунків замість гори із пластикових штучок та гаджетів. Минулого року я намагався поговорити з батьками з цього приводу, і мама сказала, що все зрозуміла, але в останню хвилину купила купу подарунків, що точно було перебором. Що я можу зробити, щоб мої батьки дотримувались скромного бюджету, а я, у свою чергу, не виглядав, як Грінч з мультфільму, який псує всім свято?

Рішення

По-перше: ви не самі. Я спілкувалася з багатьма батьками, які здивовані і, відверто кажучи, трохи роздратовані тим, що їхні батьки настільки невгамовні з онуками, коли їх власні дитячі святкування Різдва (або будь-якого іншого свята, яке б ви не святкували) були значно стриманішими. Часто бабуся та дідусь намагаються онукам забезпечити святкову фантазію, яку вони не могли здійснити для власних дітей, коли грошей було в обмаль. Більше того, вони забули, що на святах має бути виховання вдячності та сімейних зв’язків, а не матеріалізму. Врешті-решт, вони не виховують своїх онуків, тому вони можуть не зосереджуватися на щоденних питаннях, і, що, можливо, ще важливіше, їм не потрібно забирати додому ту пожежну машину з дистанційним управлінням із сиреною, настільки голосною, щоб від неї виє сусідський пес.

Або, можливо, пишні Різдвяні свята – це сімейна традиція, і ваші батьки обурюються пропозицією робити все інакше, сприймаючи це як критику того, як вони виховували вас. Ви кажете, що ваша мама спочатку погодилася на обмеження, але потім нав’язливо їх розірвала. Як на мене, це вказує на те, що у неї можуть бути почуття страху чи тривоги, пов’язані з врученням подарунків.

Якими б не були причини подарункової нестримності батьків, якщо ви хочете, щоб Різдво було іншим цього року, вам доведеться поговорити з ними та поставити питання руба, інакше нічого не зміниться. Ваша образа буде зростати. І вам дійсно доведеться орендувати цю шафку для зберігання подарунків. Ось п’ять порад щодо цієї делікатної, але важливої розмови.

5 порад про те, як домовлятися з бабусями та дідусями про подарунки онукам

1. Мати єдину спільну позицію з вашим чоловіком/вашою дружиною.

Це надзвичайно важливо. Йому (їй) потрібно підтримати вас. І нехай він (вона) попросить власних батьків дотримуватися тих самих правил. Представлення єдиної позиції для всіх членів сім’ї – незалежно від того чиї вони кровні родичі – має вирішальне значення.

2. Обговоріть це питання з батьками якомога раніше.

Кожного разу, коли ви захочете змінити модель грошових відносин у родині – і особливо в контексті свят, які передбачають так багато сентиментально спрямованих витрат, – чим раніше ви вирішите цю тему, тим краще.

3. Наголошуйте на цінностях – не лише на вартості.

Якщо грошей не вистачає, неодмінно скажіть про це так: «Оскільки мій бос скоротив мої години, наш різдвяний бюджет становить ХХХ доларів на дитину. Буду вдячний, якщо ви з татом зможете дотримуватися такого самого бюджету». Однак складність ситуації полягає в тому, що ваші батьки не бачать підстав для дотримання того самого ліміту витрат.

Натомість підкресліть, чому ви хочете навчити своїх дітей: «Нам важливо, щоб наші діти навчились цінувати те, що вони мають. Пам’ятаєш ту плюшеву мишку, яку ви подарували мені, коли мені було сім? Я носив(ла) його скрізь за собою. Я хотів(ла) би, щоб мої діти також мали відчуття, що володіють декількома особливими іграшками. Тому ми хочемо обмежити кількість подарунків, які вони отримують на свята».

4. Залучіть до ініціативи своїх дітей.

«Діти можуть бути дуже прагматичними та чесними у виборі подарунків», – каже Кеті Герлі, дитячий та підлітковий психотерапевт, автор книги «The Happy Kid Handbook» та книги «No More Mean Girls», що незабаром з’явиться у продажу. Вона зазначає, що дорослі люди, як правило, дивляться на цінники. «Коли ви пояснюєте своїм дітям, що цього року ви встановлюєте бюджет у розмірі 15 доларів за подарунок, тож пора проявляти творчість і думати про недорогі подарунки, які принесуть щастя, наприклад, їхнім двоюрідним братам і сестрам, діти, як правило, приймають такий виклик», – додає Герлі. Якщо ви привозите своїх дітей за святковими покупками, дайте їм лише ті гроші, які можна витрати. Без резервної копії кредитної картки «про всяк випадок» їм доведеться робити жорсткий вибір.

5. Робіть акцент на враженнях.

Це могло б допомогти вашим батькам відмовитись від фантазій, що «рвуть» бюджет. Наприклад, якщо всі зосереджуються на сімейній прогулянці, як-от день у зоопарку. Якщо ваші батьки хочуть купити квитки для всіх чи оплатити обід – чому б ні? Скажіть батькам те, що ваші діти дійсно хотіли б побачити панд – це дасть можливість батькам зі спокійною совістю відмовитися від купівлі дорогих іграшок.

Якщо, незважаючи на всі домовленості, ваша мати вибігає напередодні Різдва і робить рейди в кожному магазині торгового центру, дійте рішуче!

Порада від Кеті Герлі: «Я рекомендую почекати до кінця свят, щоб обговорити проблему, замість того, щоб «нападати» на своїх батьків біля святкової ялинки. Найкраще, що ви можете зробити, – це зберігати спокій і нагадувати родичам про своє ставлення до подарунків. «Я поділився(лася) з вами своїми фінансовими обмеженнями з надією, що цього року ми могли б витратити трохи менше, і при цьому чудово розважитися разом як сім’я, але я бачу, що ви перевищили бюджет. У майбутньому я був(ла) би вдячний(а), якщо ми зможемо зрозуміти умови і дотримуватися їх. Це чесний, але спокійний спосіб вирішити проблему».

Джерело

Be the first to comment

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.