Роз’яснення податкової: За навчання в яких навчальних закладах можна отримати податкову знижку?

Податкова знижка за навчання

Нещодавно Верхована Рада України внесла зміни до Податкового кодексу України, якими дозволила отримувати податкову знижку (фактично компенсовувати частину витрат) на витрати пов’язані з навчанням. Детальніше про це описано в публікації  Компенсація витрат на навчання дитини в школі чи садочку – тепер це реально.

Державна фіскальна служба почала давати роз’яснення щодо практичного застосування цієї норми.

Перше роз’яснення податкової стосується такого питання:

Які заклади відносяться до вітчизняних закладів з метою отримання податкової знижки за навчання?

Коротка відповідь (сформульована автором):

  1. юридична особа, має статус закладу освіти, якщо її основним видом діяльності є освітня діяльність;
  2. фізична особа – підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, основним видом діяльності якого є освітня діяльність.

Таким чином, з метою отримання податкової знижки за навчання до вітчизняних відносяться заклади дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, основним видом діяльності яких є освітня діяльність. Типи закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти визначено спеціальними законами.

Читайте також

Чому варто вчити англійські слова по картках

Яким чином перевірити, який основний вид діяльності у відповідної юридичної особи чи фізичної особи – підприємця і чи є вона закладом освіти?

Перевірити види діяльності можна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за посиланням

https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch

або ж скористатися сервісом @Opendatabot в Telegram або Facebook .

При цьому нез’ясованим залишилося питання чи можна отримати компенсацію за навчання в закладі, в якому основним видом діяльності визначено “Інші види освіти, н. в. і. у.”?

Відповідний запит вже направлено в податкову.

Повний текст консультації, розміщеної в загальнодоступному інформаційно – довідковому ресурсі:

Питання: 

Які заклади відносяться до вітчизняних закладів з метою отримання податкової знижки за навчання?

Відповідь:

З метою отримання податкової знижки за навчання, до вітчизняних відносяться заклади дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, основним видом діяльності яких є освітня діяльність. Типи закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти визначено спеціальними законами.
Повна:
Відповідно до п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулює Закон України від 05 вересня 2017 року № 2145-VІІІ «Про освіту» (далі – Закон № 2145) та спеціальні закони України:
від 22 червня 2000 року № 1841-III «Про позашкільну освіту»,
від 11 липня 2001 року № 2628-III «Про дошкільну освіту»,
від 13 травня 1999 року № 651-XIV «Про загальну середню освіту»,
від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР «Про професійно-технічну освіту»,
від 01 липня 2014 року № 1556-VІІ «Про вищу освіту».
Спеціальними законами визначено структуру та типи закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.
Відповідно до ст. 22 Закону № 2145 юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом діяльності є освітня діяльність.
Права та обов’язки закладу освіти, передбачені Законом № 2145 та іншими законами України, має також фізична особа – підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, основним видом діяльності якого є освітня діяльність.
Разом з тим, відповідно до п. 5 частини першої ст. 1 та п. 6 частини першої ст. 7 Закону України від 02 березня 2015 року № 222-VІІІ «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензія – запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб’єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, зокрема, освітньої діяльності, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.
Таким чином, з метою отримання податкової знижки за навчання, до вітчизняних відносяться заклади дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, основним видом діяльності яких є освітня діяльність. Типи закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти визначено спеціальними законами.

4 Comments

  1. Чи відповіла Вам податкова служба з приводу суб’єктів з основним видом діяльності “Інші види освіти, н. в. і. у.”?

    • Отримав “відповідь” у формі виплати податкової знижки.
      на обох курсах, де навчається дитина основний вид діяльності “інші види освіти” – все було добре з документами. Знижку виплатили

  2. Навчальний заклад має мати ліцензію на провадження освітньої діяльності, а більшість недержавних садочків не мають такої…

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.