Чому з хлопцями про гроші говорять більше, ніж з дівчатами

хлопчики та дівчата фінанси

Автор посту Бет Коблінер (одна з найпопулярніших авторок «Нью-Йорк Таймс», автор книги “Зробіть з дитини фінансового генія”)

Чи пояснювали б Ви правила переходу вулиці своєму синові, а дочці – ні? Звичайно, відповідь буде негативною. Проте насправді батьки роблять саме це, коли йдеться про гроші.

Я пишу про особисті фінанси вже майже три десятиліття, але лише коли почала дослідження для своєї останньої книги про навчання дітей грошовим азам, натрапила на дивовижний факт: батьки більше говорять про гроші зі своїми хлопчиками, ніж зі своїми дівчатами. Назвемо це грошовою прогалиною.

Неважко знайти докази цієї розбіжності. Інвестиційна компанія T. Rowe Price проводить щорічне опитування серед понад 1000 батьків з дітьми у віці від 8 до 14 років, вивчаючи, як вони займаються грошовими питаннями зі своїми дітьми. Протягом останніх трьох років дослідники запитували, з ким батьки спілкуються про гроші більше. Хоча опитування 2018 року показало значне зростання кількості батьків, які однаково діляться своєю фінансовою мудрістю з синами і дочками, загальна тенденція є досить чіткою: з хлопчиками ведеться більше розмов про гроші, ніж з дівчатами.

Відсутність таких розмов з дівчатами насправді говорить багато про що. Такий підхід надсилає дівчатам сигнал, що гроші – це поле діяльності чоловіків. Навіть якщо батьки очікують, що чоловік візьме на себе відповідальність за фінанси їхніх дочок (так, таке мислення все ще існує у 2018 році), жінки зараз виходять заміж пізніше протягом життя, і все більше з них обирають варіант взагалі не виходити заміж. Тож важко зрозуміти, чому так багато батьків не вважають, що їхнім дочкам так само важливо розумітися на грошових питаннях, як і їхнім синам. Що я з’ясувала під час подорожей країною в останньому книжковому турі та внаслідок спілкування з батьками будь-якого походження та рівня доходу – це те, що ця упередженість часто несвідома. Один мій знайомий, який сам себе вважає прогресивною людиною, сказав мені, що навіть не усвідомлював, що робить це: «Я кепкую зі своєї доньки-підлітка через шопінг, а зі своїм сином-підлітком розмовляю про акції», – сказав він. «Я уявлення не маю, чому». Результати грошової прогалини вражають. Жінки погано складають тести з фінансової грамотності порівняно зі своїми однолітками-чоловіками. У дослідженні, опублікованому цього року інвестиційним гігантом TIAA у співпраці з економісткою Аннамарією Лусарді, було встановлено, що 21% чоловіків отримали високу оцінку по грошових питаннях, порівняно з лише 12% жінок. Звіт також демонструє, що люди, яким бракує знань, як правило, гірше справляються з фінансовими справами. І якщо додати грошову прогалину до більш відомої прогалини в оплаті праці за гендерною ознакою, жінки стикаються з подвійним фінансовим ударом. Візьмемо до прикладу пенсійні заощадження: Transamerica повідомляє, що жінки виходять на пенсію у середньому з накопиченнями у розмірі 42 000 доларів, тоді як чоловіки – зі 123 000 доларів.

Жінки погано складають тести з фінансової грамотності порівняно зі своїми однолітками-чоловіками.

У дослідженні, опублікованому цього року інвестиційним гігантом TIAA у співпраці з економісткою Аннамарією Лусарді, було встановлено, що 21% чоловіків отримали високу оцінку по грошових питаннях, порівняно з лише 12% жінок. Звіт також демонструє, що люди, яким бракує знань, як правило, гірше справляються з фінансовими справами.

Хороша новина: на відміну від гендерної прогалини в контексті оплати праці, яка пояснюється різними причинами, у тому числі дискримінацією, нерішучістю жінок щодо ведення переговорів, реальністю, в якій багато жінок пропускають роки з високим заробітком, оскільки беруть відпустки для виховання дітей, ми знаємо, що грошова прогалина має чітку причину. Батьки.


Бет Коблінер, одна з найпопулярніших авторок “Нью-Йорк Таймс”
Фото: Роуз Келлеген

Як виправити цю ситуацію? Ми можемо почати з обізнаності. Говоріть зі своїми дівчатами про гроші. Відкрийте банківський рахунок разом з дочкою. (Пошукайте дитячі рахунки з процентними ставками вище середньої). Або візьміть її з собою для виконання власних фінансових завдань, як-от купівля автомобіля. Я знаю одного тата, який зробив це, і був вражений тим, як швидко його маленька дівчинка вивчила, що таке порівняльні покупки та ведення переговорів в автосалоні. Говоріть зі своїми дівчатами про переваги вищої освіти. Переконайтеся, що вони знають, що протягом життя випускник ВНЗ в середньому заробляє на мільйон доларів більше, ніж той, хто зупинився на середній освіті. Матері також повинні демонструвати хороший приклад для наслідування. Розділяйте фінансові питання ведення домогосподарства зі своїм чоловіком. Не віддавайте чоловікові такі фінансові сфери, як планування пенсійних заощаджень. Сідайте разом, коли необхідно обговорити управління банківською діяльністю та сплати рахунків, якщо це можливо – і долучайте дочок до розмови. Такий досвід також покращить довіру до грошей у дівчат: дослідження говорять, що це стимулює. Згідно з опитуваннями Fidelity у 2017 року, жінки, як правило, менш впевнені в собі, ніж чоловіки, щодо своєї здатності заощаджувати за допомогою акцій, облігацій та інших інвестиційних засобів. За даними дослідження робота-радника SigFig, лише 11% жінок вважають, що вони можуть обігнати дохідність S&P 500 (порівняно з 17% чоловіків). Іронія полягає в тому, що опитування показують наступне: жінки, як правило, володіють багатьма якостями великих інвесторів – вони рідше торгують на біржі, частіше залишаються на плаву і фактично ретельніше ставляться до пошуку порад. Проте жінки також можуть бути надто обережними – аж до втрати можливості заробити, адже зберігають більше своїх заощаджень у грошових коштах і менше у вигляді цінних паперів або пайових фондах. Уникання ризиків – не обов’язково погана стратегія, але порівняйте частку прибутку від вашого типового індексного фонду з процентами на банківському ощадному рахунку – не виникає сумніву, яка стратегія виправдовується у довгостроковій перспективі краще.

Жінки, як правило, менш впевнені в собі, ніж чоловіки, щодо своєї здатності заощаджувати за допомогою акцій, облігацій та інших інвестиційних засобів

Це крок у правильному напрямку, що навчання дівчат грошовим питанням починає перетворюватися на мейнстрім. Інвестиційні клуби для дівчат зараз на підйомі, а дівчата-скаути тепер можуть заробляти більше значків за фінансову грамотність, ніж за приготування їжі. (Що має сенс, враховуючи їх бізнес з випічки печива у розмірі 800 мільйонів доларів). Все більша кількість банків також долучається до тренду, сподіваючись отримати доступ до гаманців молодих жінок. А організації, орієнтовані на жінок, як-от Організація з фінансової грамотності для жінок та дівчат (FLOW) та Інвестуйте в дівчат (Invest in Girls), працюють над тим, щоб підвищити у дівчат фінансові знання та навички. Навіть модні ЗМІ приєдналися до цього руху. Публікації від InStyle до Refinery29 – видань, які не створювалися безпосередньо для просування ідей #фінграмотності, окреслюють тему грошей як обов’язкову для дівчат і жінок. Втім, поряд з цими більш широкими інституційними змінами, матері та татусі також повинні активізувати свої зусилля, якщо наша мета – усунення грошової прогалини. Зрештою, в першу чергу батьки впливають на фінансову поведінку дитини – а це означає, що всі повинні виховувати дочок таким чином, щоб перешкоджати їх упередженості щодо грошових питань та залучати до розмови про гроші.

Дякую за переклад Алісі Гутнєвій

Джерело Forbes

Be the first to comment

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.